ICDT Program Committees

2017:  Marcelo Arenas, Michael Benedikt (chair), Meghyn Bienvenu, Gianluigi Greco, Andre Hernich, Egor Kostylev, Ashwin Machanavajjhala, Yakov Nekrich, Frank Neven, Hung Ngo, Magdalena Ortiz, Pawel Parys, Jeff Phillips, Andreas Pieris, Gabriele Puppis, Lucian Popa, Pierre Senellart, Lidia Tendera, Srikanta Tithapura, Jef Wijsen, Frank Wolter

2016:  Yael Amsterdamer, Pablo Barceló, Hubie Chen, Sara Cohen, Graham Cormode, Wenfei Fan, Amélie Gheerbrant, Giorgio Ghelli, Benny Kimelfeld, Markus Krötzsch, Carsten Lutz, Wim Martens (chair), Anca Muscholl, Jeffrey Naughton, Dan Olteanu, Juan Reutter, Luc Segoufin, Dan Suciu, Dirk Van Gucht, Ke Yi

2015: Marcelo Arenas (chair), Pankaj Agarwal, Angela Bonifati, Edith Cohen, Giuseppe De Giacomo, Daniel Deutch, Gaelle Fontaine, Todd Green, Sebastian Maneth, Filip Murlak, S Muthukrishnan, Reinhard Pichler, Christopher Re, Cristian Riveros, Sudeepa Roy, Cristina Sirangelo, Yufei Tao, Balder Ten Cate, Jan Van Den Bussche, Stijn Vansummeren, Victor Vianu, David Woodruff

2014: Toon Calders, Rada Chirkova, Sara Cohen, Graham Cormode, Claire David, Ronald Fagin, Diego Figueira, Floris Geerts, Giorgio Ghelli, Amelie Gheerbrant, Daniel Kifer, Domenico Lembo, Leonid Libkin, Wim Martens, Maarten Marx,Dan Olteanu, Jorge Perez, Marie-Christine Rousset, Nicole Schweikardt (Chair), Christian Sohler, Dan Suciu, Peter Widmayer

2013: Balder ten Cate, James Cheney, Jan Chomicki, Sara Cohen, Todd J. Green, Sudipto Guha, Benny Kimelfeld, Solmaz Kolahi, Kobbi Nissim, Antonella Poggi,  Riccardo Rosati, Nicole Schweikardt, Kyusheok Shim, Cristina Sirangelo, Slawek Staworko, Jianwen Su, Wang-Chiew Tan (Chair), Stijn Vansummeren, Victor Vianu, Jef Wijsen

2012: Serge Abiteboul, Marcelo Arenas, Michael Benedikt, Bogdan Cautis, Edith Cohen, Rada Chirkova, Claire David, Daniel Deutch,  Alin Deutsch (chair), Ronald Fagin, Floris Geerts, Gosta Grahne, Richard Hull, Daniel Kifer, Maurizio Lenzerini, Wim Martens, Maarten Marx, Tova Milo, Anca Muscholl, Dan Suciu, Jan Van den Bussche

2011: Foto Afrati, Diego Calvanese, Andrea Cali,  Edith Cohen, Sara Cohen,  Graham Cormode, Rada Chirkova, Alin Deutsch, Wenfei Fan, Todd J. Green, Tova Milo (chair), Kobbi Nissim, Frank Neven, Antonella Poggi, Ken Ross, Marie-Christine Rousset, Nicole Schweikardt, Pierre Senellart, Cristina Sirangelo, Jianwen Su, Wang-Chiew Tan

2010: Henrik Bjorklund, Toon Calders, Venkatesan Chakaravarthy, Edith Cohen, Sara Cohen, Alin Deutsch, Sudipto Guha, Claudio Gutierrez, Benny Kimelfeld, Solmaz Kolahi, Bart Kuijpers, Maurizio Lenzerini, Sebastian Maneth, Wim Martens, Dan Olteanu, Rina Panigrahy, Reinhard Pichler, Alkis Polyzotis, Luc Segoufin (chair), Cristina Sirangelo

2009: Albert Atserias, Denilson Barbosa, Pablo Barcelo, Leopoldo Bertossi, Mikolaj Bojanczyk, Diego Calvanese, Rada Chirkova, Sara Cohen, Cynthia Dwork, Alexandre Evfimievski, Ronald Fagin (chair), Floris Geerts, Sanjeev Khanna, Ravi Kumar, Leonid Libkin, Sebastian Maneth, Renee Miller, Kenneth Ross, Yehoshua Sagiv, Nicole Schweikardt, Kyuseok Shim, Balder ten Cate, Jan Van den Bussche, Stijn Vansummeren, Erik Vee

2007: Marcelo Arenas, Albert Atserias, Michael Benedikt, Diego Calvanese, Alin Deutsch, Amr El Abbadi, Wenfei Fan, Floris Geerts, Carlos Hurtado, Gyula O.H. Katona, Hans-Joachim Klein, Phokion Kolaitis, Gabriel Kuper, Kim S. Larsen, Chen Li, Maarten Marx, Kobbi Nissim, Thomas Schwentick (co-chair), Dan Suciu (co-chair), Stijn Vansummeren, Gottfried Vossen

2005: Lars Arge, Catriel Beeri, Michael Benedikt, Leopoldo Bertossi, Nicole Bidoit, Giuseppe De Giacomo, Thomas Eiter (co-chair), Wenfei Fan, Nicola Leone, Leonid Libkin (co-chair), Jerzy Marcinkowski, Yossi Matias, Gultekin Özsoyoglu, Rajeev Rastogi, Ken Ross, Thomas Schwentick, Kyuseok Shim, Eljas Soisalon-Soininen, Bernhard Thalheim, Jan Van den Bussche, Victor Vianu, Andrei Voronkov, Peter Widmayer

2003: Serge Abiteboul, Foto Afrati, Catriel Beeri, Stephan Bressan, Peter Buneman, Diego Calvanese, Surajit Chaudhuri, Ronald Fagin, Alon Halevy, Maurizio Lenzerini (co-chair), Heikki Mannila, Alberto Mendelzon, Guido Moerkotte, Rajeev Motwani (co-chair), Jeffrey Naughton, Yannis Papakonstantinou, Luigi Palopoli, Domenico Sacca, Vladimir Sazonov, Bernhard Thalheim, Jeffrey Ullman, Jan Van den Bussche, Vasilis Vassalos

2001: Michael Benedikt, Nicole Bidoit, Surajit Chaudhuri, Thomas Eiter, Martin Grohe, Maurizio Lenzerini, Mark Levene, Tova Milo, Ken Ross, Thomas Schwentick, Luc Segoufin, Timos Sellis, Dan Suciu, Val Tannen, Jerzy Tyszkiewicz, Dirk Van Gucht, Jan Van den Bussche (co-chair), Moshe Vardi, Victor Vianu (co-chair), Gottfried Vossen, Peter Widmayer, Limsoon Wong

1999: Gustavo Alonzo, Catriel Beeri (co-chair), Tony Bonner, Peter Buneman (co-chair), Marco Cadoli, Sophie Cluet, Guozhu Dong, Ron Fagin, Erich Graedel, Gosta Grahne, Marc Gyssens, Yannis Ioannidis, Alon Levy, Alberto Mendelzon, Guido Moerkotte, Shelly Quian, Ken Ross, Timos Sellis, Eric Simon, Dan Suciu, S. Sudarsan, Michael Taitslin

1997: Foto Afrati (co-chair), Marco Cadoli, Surajit Chaudhuri, Sophie Cluet, Janos Demetrovics, Thomas Eiter, Christos Faloutsos, Sergio Greco, Marc Gyssens, Gyula Katona, Phokion Kolaitis (co-chair), Gabriel Kuper, Tova Milo, Meral Oszoyoglu, Jaroslav Pokorny, Vladimir Sazonov, Hans Schek, Eljas Soisalon-Soininen, Jianwen Su, Val Tannen, Dirk Van Gucht, Gottfried Vossen, Pierre Wolper, Jiri Zlatuska

1995: Paolo Atzeni, Stefano Ceri, Jan Chomicki, Janos Demetrovics, Georg Gottlob (co-chair), Stephane Grumbach, Ravi Krishnamurthy, Georg Lausen, Heikki Mannila, Marina Moscarini, Jaroslav Pokorny, Doron Rotem, Joachim Schmidt, Oded Shmueli, Letizia Tanca, Bernhard Thalheim, Lars Valiev, Jan Van den Bussche, Moshe Vardi (co-chair), Gottfried Vossen, Peter Widmayer

1992: Serge Abiteboul, Foto Afrati, Nicole Bidoit, Joachim Biskup (co-chair), Georg Gottlob, Richard Hull (co-chair), Leonid Kalinichenko, Georg Lausen, Udo Lipeck, Nancy Lynch, Jeffrey Naughton, Jan Paredaens, Kiri-Jouko Raiha, Domenico Sacca, Yehoshua Sagiv, Alex Stolboushkin, Letizia Tanca, Bernhard Thalheim, Mihalis Yannakakis, Jiri Zlatuska

1990: Serge Abiteboul (co-chair), Paolo Atzeni, Catriel Beeri, Nicole Bidoit, Stavros Cosmadakis, Richard Hull, Tomasz Imielinski, Paris Kanellakis (co-chair), Christophe Lecluse, Maurice Nivat, Jan Paredaens, Hans Schek, Joachim Schmidt, Moshe Vardi

1988: Francois Bancilhon, Joachim Biskup, Wiebren Dejonge, Marc Gyssens, Richard Hull, Gerhard Jaeschke, Paris Kanellakis, Per-Ake Larson, Meral Oszoyoglu, Jan Paredaens (chair), Domenico Sacca, Dirk Van Gucht

1986: Serge Abiteboul, Giogio Ausiello (chair), Francois Bancilhon, Alessandro D'Atri, Marina Moscarini, John Mylopoulos, Jean-Marie Nicolas, Jurg Nievergelt, Christos Papadimitriou, Jan Paredaens, Domenico Sacca, Nicholas Spyratos, Jeffrey Ullman, Moshe Vard